LC WROCŁAW WRATISLAVIA

rozpoczął oficjalnie swoją działalność w szeregach Lionów w 1996 roku. Pierwsze formalne kroki, po zgłoszeniu do Biura Gubernatora Wiesława Makarewicza i Komisji Rozwoju Lionizmu – Alojzego Bończy-Tomaszewskiego, zaowocowały osobistym kontaktem z dr Wolfgangiem Griese – Gubernatorem Okręgu 111 NB, w Niemczech, w latach 1990/91. Dr Griese, często odwiedzający Wrocław, pochodzi z Grafschaft-Hoya, niedaleko Bremy. I to właśnie jego macierzysty klub stał się klubem sponsorującym LC Wrocław Wratislavia. Charter LC Wrocław Wratislavia odbył się 7 grudnia 1996 roku we wrocławskim Teatrze Współczesnym. 

PREZYDENT
KLUBU
w kadencji 2023/2024


Alicja Pietrusiewicz

 

Spotkanie z uczestnikami YCE 2023

W dniach 28-30.07. 2023 r. LC Wrocław Wratislavia gościł we Wrocławiu 20 uczestników YCE 2023 oraz dwóch ich opiekunów. Przyjechała do nas młodzież z całego świata, chłopcy i dziewczyny, od piętnastolatków po dwudziestodwulatka.

Przygotowałyśmy dla nich atrakcyjny plan pobytu, mając na celu umożliwienie im poznania naszego pięknego miasta i dostarczenie niepowtarzalnych wrażeń. W 2016 r. Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, więc warto było pochwalić się takim miastem. Prezydent Klubu - Ala Pietrusiewicz w profesjonalny sposób zagospodarowała im szczegółowo czas pobytu . Do oprowadzenia młodzieży po Wrocławiu oddelegowane zostały lionki Krysia Kundera i Ela Świech.

Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadu goście wyruszyli na zwiedzanie miasta. Kolejką linową „Polinka” wszyscy przedostali się na Groblę gdzie położone jest „Hydropolis”, unikatowe Muzeum Wody, po którym zwiedzający zostali oprowadzeni przez anglojęzycznego przewodnika. Można było zapoznać się ze znaczeniem wody w życiu człowieka w różnych jego aspektach.

Letnia, ciepła aura sprzyjała zwiedzaniu Wrocławia na pieszo i uwieczniania tego faktu na licznie robionych zdjęciach. Z muzeum zwiedzający przeszli malowniczą trasą na kolację do Beach Baru „Port Węglowy”, usytuowanego nad Odrą pełną pływających łódek i statków. Przy wspólnym stole wszyscy wesoło biesiadowali, zajadając się smaczną pizzą z pieca.

Po dostarczeniu strawy duchowej w Hydropolis nadszedł czas na „coś dla ciała” by dostarczyć wszystkim energii do dalszego zwiedzania. Tego dnia, ostatnim jego punktem, był specjalny pokaz Fontanny Multimedialnej przy Hali Stulecia. Hala wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 r. Było co podziwiać. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tego pokazu. Przed północą zakończyła się wyprawa po Wrocławiu i wszyscy wrócili do Bursy.

Następnego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się w sercu miasta - w Rynku, przy pomniku Aleksandra Fredry. Młodzież z przewodnikiem, w grach miejskich, w ciekawy sposób poznawała starówkę i jej okolice . Tego dnia obiad był zaplanowany w Galerii Dominikańskiej, w Kuchni Marche, gdzie pieczę nad grupą sprawowała Marzenka Zagajewska, dbając o to, aby wszyscy najedli się do woli według swojego wyboru. Apetyty dopisywały co zostało uwiecznione na licznych zdjęciach. Po posiłku niezbędny okazał się relaks na Wyspie Słodowej i czas wolny na zakupy pamiątek.

Wisienką na torcie okazała się pożegnalna kolacja w Jole Brasserie-Cafe na Placu Solnym, atrakcyjnej części miasta. Zaprzyjaźnieni z Marzenką właściciele lokalu przygotowali dla młodzieży wyśmienite potrawy z kilku stron świata, uwzględniając ich apetyty i nasze ograniczone finanse, a przede wszystkim udzielając znacznego rabatu. Celebracja dobrego jedzenia w pięknych wnętrzach stworzyła przyjemną atmosferę, pozwalającą na zacieśnianie znajomości i przyjaźni.W kolacji poza lionkami oprowadzającymi gości po Wrocławiu uczestniczyły też Ala Pietrusiewicz - Prezydent Klubu i Małgosia Murawa-Świątkiewicz - I Wicegubernator Okręgu 121 Polska. Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Następnego dnia wszyscy rozjechali się po całym świecie, do swoich domów. Miło było gościć we Wrocławiu tych młodych, sympatycznych ludzi. Do następnego razu!